BIOPALIWA

PALIWA Z BIOMASY


Czym właściwie są biopaliwa?

To substancje wytwarzane z biomasy (źródło paliwa odnawialnego), których właściwości wykazują podobieństwo do benzyn i olejów napędowych, ale mają przy tym mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Dzięki dyrektywom Parlamentu Europejskiego zapewniony został odpowiedni udział biokomponentów w rynku paliw transportowych. Dlatego też coraz więcej marek samochodowych wprowadza silniki przystosowane do wykorzystania paliw o coraz wyższej zawartości biokomponentów, jak bioetanol czy estry kwasów tłuszczowych.

Co robi marka ŠKODA w trosce o środowisko?

Marka ŠKODA produkuje obecnie silniki z zapłonem samoczynnym dostosowane do paliwa spełniającego europejską normę EN 590, z maksymalną domieszką 7% objętościowo biokomponentów. Ponadto wszystkie silniki marki są technicznie przygotowane do stosowania paliw o zawartości biokomponentów do 10%. Dzięki temu marka ŠKODA wykazuje proekologiczne myślenie, a jej szybkie reakcje na planowane zmiany dyrektyw unijnych gwarantują, że Klienci nie odczują problemów z eksploatacją pojazdów.

Paliwo E10 o zawartości 10% bioetanolu, zgodne z normą EN 228 można bez problemu stosować we wszystkich benzynowych modelach ŠKODY począwszy od modelu Octavia I. Natomiast modele ŠKODA Felicia/Felicia Combi/Pickup z silnikiem 1,3 l mogą zostać przystosowane do jego używania poprzez dokonanie niewielkiej modyfikacji układu zasilania. Ponadto, dla modelu Octavia przygotowano silnik 1,6 MPI o mocy 75 kW (102 KM) spełniający wymogi Euro5, przystosowany do paliwa E85 (o zawartości 70-85% etanolu w benzynie) - obecnie jest on oferowany jedynie na rynku szwedzkim, ale istnieje możliwość, by rozszerzyć tę ofertę na inne rynki.​

Możliwość stosowania biopaliw* w silnikach z zapłonem samoczynnym

*Możliwość stosowania dowolnego bioestru z normą EN 14214 (np. B20, B100) oraz w dowolnych proporcjach z olejem napędowym, zgodnym z normą EN 590.

**Kod literowy silnika można odczytać z obudowy silnika lub ze specjalnej wklejki na podłodze bagażnika lub na wewnętrznej stronie okładki książki serwiowej. Jest także zapisany jako cyfry od 3 do 5 w drugim wierszu pozycji D2 w dowodzie rejestracyjnym.

***Tylko pojazdy ze specjalnym pakietem 2G0. Symbole pakietów wyposażenia znajdują się na wklejce na podłodze bagażnika lub na wewnętrznej stronie okładki książki serwisowej.