Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji

ŠKODA AUTO otwiera Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji
ŠKODA AUTO otwiera Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji

ŠKODA AUTO otwiera Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji

22. 5. 2018

Centrum logistyczne, miejsce do przechowywania prototypów pojazdów oraz hala do organizacji wydarzeń w jednym. Dawne centrum testów marki zostało przekształcone przez ŠKODA AUTO kosztem 13,5 miliona euro w nowe Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji.

ŠKODA AUTO kontynuuje modernizację infrastrukturalną fabryki w Kvasinach. Producent zdecydował się połączyć centrum testów i jakości, centrum logistyczne, halę do organizacji wydarzeń i miejsca do składowania prototypów pojazdów w jednej wielofunkcyjnej placówce. To właśnie tutaj ma zostać uruchomiona produkcja ŠKODY SUPERB w odmianie hybrydowej typu plug-in, ładowanej z zewnętrznego źródła energii i mogącej pokonać kilkadziesiąt kilometrów na samej energii elektrycznej. W nowy kompleks spółka zainwestowała w sumie 13,5 mln euro.

"Nasze inwestycje i otwarcie nowego, Wielofunkcyjnego Centrum Kompetencji są kolejnym dużym krokiem w spójnym i trwałym procesie przygotowania SKODY do wprowadzenia rozwojowych rozwiązań w przemyśle samochodowym" - powiedział Michael Oeljeklaus, Członek Zarządu w ŠKODA AUTO ds. Produkcji i Logistyki. "Zakład w Kvasinach będzie odgrywać kluczową rolę w osiąganiu naszych celów produkcyjnych, które zostały zdefiniowane jako część naszej strategii 2025".

W Wielofunkcyjnym Centrum Kompetencji znajdują się m.in. laboratorium akustyczne, laboratorium zapachów i stanowiska do badań drgań. W specjalnej komorze wodnej, można symulować warunki klimatyczne od lekkiej mżawki do tropikalnej ulewy przy ponad 50 litrach opadów wody na metr kwadratowy w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza.

Nowoczesny kompleks obejmuje prawie 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni, czyli około półtora boiska piłkarskiego.

Fabryka ŠKODA AUTO w Kvasinach podlega obecnie najbardziej kompleksowej rozbudowie i modernizacji w swojej historii. W nadchodzących latach, moce produkcyjne fabryki wzrosną do ponad 300 tys. samochodów rocznie. Obecnie właśnie w tym miejscu produkowane są modele ŠKODA SUPERB, KODIAQ i kompaktowy SUV KAROQ.