Kampania Diesel EA189

Często zadawane pytania

1. Skąd mam wiedzieć, czy problem dotyczy mojego samochodu


Wszyscy klienci, których sprawa dotyczy, wiosną 2016 roku otrzymali ustalone z właściwymi organami nadzoru pismo, w którym zostali poinformowani o konieczności wdrożenia w ich pojazdach środka technicznego. W momencie, kiedy niezbędne środki techniczne zostały zaakceptowane i gotowe do implementacji, klienci otrzymali drugie pismo, w którym zostali poproszeni o umówienie spotkania z wybraną przez nich firmą partnerską.

Ponadto, od października 2015 roku, każdy klient w Europie miał dostęp do informacji na temat tego, czy został dotknięty sprawą, zarówno w formie treści on-line lub poprzez swojego dilera/ partnera serwisowego. Baza danych zawiera wszystkie standardy emisji, które są objęte sprawą. Wszystkie pozostałe marki wchodzące w skład Grupy również zamieściły na swoich stronach internetowych odpowiednie informacje.

Kwestia emisji NOx nie dotyczy silników benzynowych, ponieważ zarówno silniki, jak i systemy obróbki spalin w silnikach diesla znacząco się od nich różnią.

Żaden z samochodów marki ŠKODA, które są teraz rejestrowane w Europie, nie jest dotknięty sprawą NOx.


2. Mój samochód został dotknięty tą sprawą. Czy wciąż mogę nim jeździć?


Tak. Kwestia emisji odnosi się do charakterystyki tlenków azotu (NOx) w warunkach testowych.

Kwestia emisji NOx nie zmienia faktu, że Twój samochód pozostaje bezpieczny i zdatny do jazdy. Nic nie wskazuje na to, że objęte sprawą samochody wyposażone w silnik diesla EA189, w wyniku emisji NOx stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia czy bezpieczeństwa.


3. Mój samochód został dotknięty tą sprawą. Czy będę pokrywał koszty naprawy?


Nie, za implementację środków technicznych nie zostaniesz obciążony finansowo.

ŠKODA zrobi wszystko co w jej mocy, by zminimalizować wszelkie niedogodności, łącznie – jeśli to konieczne - z zapewnieniem Ci środka transportu na czas wykonywania prac. ŠKODA może to zrobić podczas jakiejkolwiek zaplanowanej usługi serwisowej (choć zalecamy, by zarezerwować termin najszybciej jak to możliwe, kiedy tylko ta usługa będzie dostępna dla Twojego samochodu). Praca ta może być wykonana również u jakiegokolwiek partnera serwisowego ŠKODY.


4. Jakiego typu techniczne środki zaradcze zostaną zastosowane

W przypadku większości wariantów silnika objętego sprawą, zastosowanie środka technicznego oznacza aktualizację oprogramowania zawierającego najnowsze osiągnięcia w zakresie ciągle rozwijającego się procesu spalania w silnikach diesla, poprzez wprowadzenie do niego zmian, takich jak udoskonalona faza wtrysku. Czas pracy potrzebny dla implementacji tego środka to około pół godziny.

Wyłącznie dla silników o pojemności 1.6 l konieczne jest również wyposażenie ich w tzw. transformator przepływu. Czas potrzebny na wdrożenie tego środka technicznego wynosi niespełna godzinę.


5. Które paramentry są zmieniane przez oprogramowanie?


Pierwszym konkretnym środkiem stwarzającym większe pole dla zmniejszenia emisji NOx jest dodanie tzw. wtrysku dopalającego do fazy wtrysku (znanego pod nazwą split main). Wtrysk dopalający wykorzystuje porcję paliwa z wtrysku właściwego, co oznacza, że nie ma niekorzystnego wpływu na poziom zużycia paliwa. Wtrysk dopalający następuje krótko po wtrysku właściwym, tworząc moment obrotowy i utleniając sadzę powstałą podczas spalania bezpośrednio w komorze spalania.

Jeśli chodzi o drugi środek, jest nim udoskonalona technologia diesla, umożliwiająca wstrzykiwanie paliwa pod wyższym ciśnieniem i przy stałej prędkości. Zwiększone ciśnienie wtrysku atomizuje paliwo efektywniej, co od samego początku prowadzi do obniżenia poziomu sadzy podczas spalania.


6. Czy kwestia testowania emisji NOx dotyczy również silników diesla EU6?


Nie, kwestia emisji NOx nie dotyczy naszych silników diesla.

Samochody wyposażone w silniki diesla EA288 oferowane przez Grupę Volkswagen w krajach Unii Europejskiej, certyfikowane zgodnie z normą emisji EU6 lub EU 5, nie wymagają usunięcia lub wymiany oprogramowania. Zostało to potwierdzone przez właściwe organy sprawujące nadzór.

7. Czy aktualizacja może spowodować jakiekolwiek uszkodzenie samochodu?


Nie, aktualizacja nie może spowodować żadnego uszkodzenia samochodu.


8. Czy muszę zgodzić się na zastosowanie środka naprawczego wobec mojego samochodu, który jest objęty sprawą (niektóre firmy prawnicze składające petycje rekomendują, by tego nie robić)? Jakie są konsekwencje w przypadku mojej odmowy?

Prosimy zauważyć, że w krajach, w których odpowiednie władze uznały stawienie się klientów za obowiązkowe, w przypadku odmowy udziału w akcji naprawczej w określonym przedziale czasowym, klienci tacy mogą zostać ukarani przez właściwe organy państwowe, np. poprzez wycofanie z eksploatacji lub wyrejestrowanie pojazdów objętych sprawą.


9. Czy środki techniczne w ramach akcji naprawczej mogą być przeprowadzone przez niezależne warsztaty samochodowe?


Kampania serwisowa powinna być przeprowadzona bez żadnych kosztów po stronie klienta. W związku z tym, a także ze względu na fakt, że Volkswagen AG musi rozliczyć się z prawidłowo przeprowadzonej akcji naprawczej z organami rządowymi, wymagane prace zostaną przeprowadzone zgodnie z wymogami prawnymi, przez sieć serwisową autoryzowaną przez ŠKODĘ. Poszczególne rynki wciąż sprawdzają dodatkowe rozwiązania, np. możliwość współpracy z innymi partnerami lub “mobilne rozwiązania” dla dużych klientów oraz klientów flotowych.